Фонд ветеранів військової розвідки видав книгу генерал-полковника Анатолія Лопати «Віхи буремних подій 2013–2022 років. Хроніка війни України з Російською Федерацією».

Лопата А. В. Віхи буремних подій 2013–2022 років. Хроніка війни України з Російською Федерацією. Київ : ВД «Воєнна розвідка», 2022. 238 с.

Автор книги — генерал-полковник Лопата Анатолій Васильович, відомий воєначальник Збройних сил СРСР і України, який віддав військовій службі понад 38 років.

Це документальне дослідження буремних подій 2013–2022 років в Україні на основі величезного масиву різноманітних джерел. Хроніка охоплює події майже 10 років, безпосереднім учасником яких був автор, з осені 2013 року аж до оголошення президентом РФ Володимиром Путіним початку «спеціальної військової операції», що сталося 24 лютого 2022 року.

Метою написання книги є прагнення допомогти читачеві осмислити історичні події, що призвели до анексії Криму Російською Федерацією, початку збройної агресії РФ на Донбасі та повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році.
Упорядники переглянули і хронологічно подали читачеві  тисячі публікацій щоденних новин і повідомлень з офіційних джерел.

Наша пам’ять — це наша зброя, яка дає нам шанс не допускати у майбутньому ті ж помилки у захисті Держави протягом десятків, а то й сотень років політичною елітою та владою України.
Ця книга — нагадування світовому суспільству про нерішучість держав блоку НАТО у прийнятті рішень до захисту миру, протидії  агресорам та спонсорам тероризму.
Україна виборює свою свободу і незалежність у війні з Росією. Вона на передньому краї захисту Європи від можливої навали сучасної «орди». Україна тримає удар, як перший ешелон блоку НАТО. Успіх цієї боротьби лежить на плечах Збройних сил України при потужній підтримці США, Великобританії та багатьох країн Європи і світу.
Книга буде корисною широкому колу людей, що вивчають історію України, викладачам та студентам.
Хід бойових дій на фронтах — предмет глибокого аналізу  фахівцями після закінчення війни.

Книга буде корисною широкому колу людей, що вивчають історію України, викладачам та студентам.

Стислий зміст видання

2013 рік

Листопад: Відбулося перше «мирне стояння на майдані».

2014 рік

Лютий: Різке загострення ситуації що супроводжувалося масовим кровопролиттям.
Березень: Верховна Рада України оголосила мобілізацію і перевела війська на воєнний стан. О. Турчинов озвучив ультиматум самопроголошеній владі Криму.
Квітень: На сайті президента України розміщено текст указу про початок антитерористичної операції.
Травень: Сутички і пожежа в Будинку профспілок у Одесі. П’ятим президентом України обраний П. Порошенко.
Червень: Петро Порошенко представив мирний план з врегулювання ситуації у східних регіонах держави.
Липень: Генерал-полковник В. Гелетей призначений міністром оборони, а генерал-лейтенант В. Муженко — начальником Генерального штабу ЗСУ. Оголошення прем’єр-міністром України А. Яценюком про відставку уряду.
Серпень: Іловайський котел. Президент України П. Порошенко достроково припинив повноваження Верховної Ради 7-го скликання.
Вересень: Початок штурму Донецького аеропорту.
Жовтень: Звільнений з посади В. Гелетей. Міністром оборони призначений С. Полторак.
Листопад: Головою Верховної Ради України обрано В. Гройсмана, а прем’єр-міністром України затверджено А. Яценюка.

2015 рік

Лютий: Канцлер Німеччини А. Меркель та прем’єр-міністр Угорщини В. Орбан заперечили можливість поставок зброї до України.
Травень: У Києві розстріляли журналіста О. Бузину. М. Саакашвілі — голова Одеської облдержадміністрації.
Жовтень: Україна припинила авіасполучення з РФ.
Листопад: Набув чинності Закон України Про Національну поліцію, міліція припинила своє існування. Мером Києва обраний чинний мер міста В. Кличко.

2016 рік

Квітень: На посаді Голови ВР затверджений А. Парубій.
Травень: Н. Савченко звільнена  з російської в’язниці.
Листопад: З відставки губернатора Одеської області М. Саакашвілі в Україні розпочався «грузинопад».

2017 рік

Березень: Пожежа та детонація боєприпасів на складах зберігання неподалік м. Балаклія.
Квітень: До Києва приїхали лідери Євросоюзу.
Травень: ЄС ухвалила рішення про безвізовий режим для громадян України.
Червень: Інтеграція в НАТО визначено одним із національних пріоритетів. У Києві загинув полковник Головного управління розвідки МО України М. Шаповал.
Липень: Розпочалися міжнародні навчання «Сі Бриз-2017».
Вересень: М. Саакашвілі позбавлений громадянства України.
Жовтень: Розпочалися українсько-американські військові навчання «Репід Трайдент–2017». Пожежа та детонація боєприпасів на складах зберігання боеприпасів в с. Калинівка Вінницької обл.

2018 рік

Березень:
НАТО надало нашій країні статус «країни-аспіранта». С. Наєва призначено командувачем Об’єднаного штабу ЗСУ, створеного на зміну Штабу АТО. Н. Савченко звинувачена у спробах підірвати Верховну  Раду і затримана СБУ
Квітень: На Донбасі замість АТО розпочалася Операція об’єднаних  сил (ООС). У Криму відкрито міст через Керченську протоку. Україна припинила участь у роботі статутних органів  Співдружності Незалежних Держав (СНД). Відбулось «воскресіння з мертвих» журналіста  А. Бабченко.
Липень: У Херсоні невідомий облив громадську діячку К. Гандзюк  сірчаною кислотою .
Жовтень: Верховна Рада затвердила вітання «Слава Україні! — Героям  слава!» як офіційне в армії та поліції. У районі селища Дружба Ічнянського району Чернігівської  області почали вибухати боєприпаси на території 6-го  арсеналу МО України.
Листопад: Відбувся напад кораблів РФ біля Керченської протоки на  українські катери «Бердянськ», «Нікополь» та рейдовий  буксир «Яни Капу». В Україні запроваджено воєнний стан на території 10 областей,  ЗСУ приведені у повну бойову готовність.
Грудень: Верховна Рада України ухвалила закон «Про припинення дії  Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між  Україною і Російською Федерацією». Ветеранів УПА визнали учасниками бойових дій. Привітання з Новим роком В. Зеленського.

2019 рік

Січень: Патріарх Варфоломій вручив Томос про автокефалію  Православної церкви України митрополитові Київському  Епіфанію.
Березень: Президент України П. Порошенко звільнив Є. Божка  з посади голови Служби зовнішньої розвідки. В. о. керівника СВР України був призначений А. Алексеєнко.
Квітень: Обвинувачені у плануванні терористичного акту та  держперевороту Н. Савченко та  В. Рубан були  звільнені з будівлі Броварського районного суду. Відбулися перші в українській історії передвиборчі дебати  на стадіон. Вибори Президента України: перемогу отримав  В. Зеленський.
Травень: Командувачем ООС на Донбасі замість С. Наєва призначено генерал-лейтенанта О. Сирського. Володимир Зеленський вступив на посаду президента України.  Першим рішенням Зеленського став розпуск парламенту  VIII скликання.
Червень: Росія розпочала видачу своїх паспортів жителям окупованих  районів Донецької області .
Липень: Суд ЄС скасував санкції 2018 року проти В. Януковича  та його команди. В Україні відбулися парламентські вибори. До складу Верховної Ради пройшли 5 політичних партій («Слуга народу», «Опозиційна платформа — За життя», «Європейська Солідарність»,  ВО «Батьківщина» та «Голос»).
Серпень: Президент України В. Зеленський звільнив О. Сирського з посади командувача ООС, призначивши на цю посаду В. Кравченка. Також Зеленський звільнив С. Попка від виконання обов’язків командувача сухопутних військ. Відбулося перше засідання Верховної Ради України IX скликання. Головою Ради обрано Д. Разумкова, Прем’єр-Міністром —  О. Гончарука, главою СБУ — І. Баканова, міністром оборони —  А. Загороднюка.
Грудень: У місті Ухань у Китаї зафіксовано перший випадок пневмонії  невідомого походження, яку  спричинив бетакоронавірус  2019-nCoV. У результаті пожежі в Одесі у будинку профспілок загинуло  16 людей, 32 постраждали та 8 зникли безвісті. Відбулась зустріч у «нормандському форматі» глав України, Росії, Франції та Німеччини у Парижі. Це перший «нормандський  формат» з 2016 року і перший формат у такому складі —  з новими президентами України і Франції.

2020 рік

Січень: Катастрофа українського Boeing 737 під Тегераном. Сполучене Королівство Великобританії і Північної Ірландії  вийшло зі складу Європейського Союзу.
Лютий: Новий глава Офісу президента А. Єрмак розповів про  пріоритети своєї роботи: припинення війни на Донбасі, комфортна атмосфера та заборона на «телефонне право». У Нові Санжари на Полтавщині приїхали 45 громадян України  і 27 іноземців, яких евакуювали з Уханю (Китай). Українці зустріли українців протестами, підпаленими шинами і камінням.
Березень: Верховна Рада України прийняла відставку уряду О. Гончарука  та розпочала формування уряду Д. Шмигаля. Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила спалах COVID-19 у світі пандемією. В Україні оголошено загальнонаціональний карантин, а з 25  березня — режим надзвичайної ситуації. Президент України В. Зеленський призначив  Генеральним прокурором України І. Венедіктову. Верховна Рада України ухвалила закон про обіг земель  сільськогосподарського призначення, який скасував  20-річний мораторій на продаж земл.і
Червень: Міністр реінтеграції тимчасово окупованих територій  О. Рєзніков повідомив, що широкомасштабна війна з Росією  є малоймовірною.
Липень: Рада легалізувала гральний бізнес.
Серпень: У Білорусі відбулися президентські вибори. Міжнародна  спільнота результатів виборів не визнала.
Вересень: Президент України В. Зеленський затвердив нову  Стратегію національної безпеки України «Безпека людини —  безпека країни». На всіх військових полігонах України, а також в акваторіях  Чорного та Азовського морів відбулися стратегічні командно-штабні навчання «Об’єднані зусилля-2020». Під час заходу на посадку в аеропорту міста Чугуєва розбився літак Ан-26 Повітряних сил Збройних сил України.
Листопад: На виборах мера Києва переміг В. Кличко.

2021 рік

Лютий: Президент України В. Зеленський ввів у дію рішення РНБО про застосування санкцій проти народного депутата Т. Козака  і телеканалів «112 Україна», NewsOne та ZIK, які було  заблоковано.
Березень: Вперше заговорили про стягування російських військових  до кордону з Україною.
Травень: Президент України В. Зеленський на держпідприємстві імені Антонова надал прес-конференцію на фоні літака без крил з лозунгом «Збройним силам — надійні крила».
Червень: У Чорному морі стартували наймасштабніші за всю історію  військові навчання Sea Breeze-2021.
Липень: Подав у відставку міністр внутрішніх справ України  А. Аваков, що працював на цій посаді з 2014 року.
Серпень: Після 20 років контролю американських військ, Афганістан  перейшов до рук «Талібану».
Вересень: Білорусь та Росія провели спільні військові навчання —  «Захід-2021».
Жовтень: Верховна Рада України ухвалила рішення про відставку  Д. Разумкова з посади голови парламенту. Головою парламенту  обрано Р. Стефанчука. Вперше відбулося застосування турецького розвідувально- ударного безпілотного комплексу «Байрактар». ГУР МО України запевнило, що не зафіксувало пересування  російських підрозділів, озброєння та військової техніки до  кордону з Україною.
Листопад: Американські ЗМІ опублікували повідомлення про «незвичайні переміщення військової техніки» біля російсько-українського кордону. Призначено нового міністра оборони України — колишнього віце-прем’єр-міністра — міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій О. Резнікова. Президент України В. Зеленський підписав закон  «Про деолігархізацію».
Грудень: У Держдепартаменті США довели до українського керівництва, що Україна не може розраховувати на членство в НАТО  в найближче десятиліття. Колишній глава МЗС України П. Клімкін заявив, що реальна  велика війна між Росією та Україною неможлива.

2022 рік

Січень: За останні тижні спостерігається політична активність між Україною і США:  Президент США Д. Байден двічі розмовляв з Зеленським. Держсекретар США Е. Блінкен двічі розмовляв з Зеленським і двічі — з головою МЗС Кулебою. Радник з нацбезпеки Д. Салліван сім разів розмовляв з головою ОП Єрмаком. Голова Об’єднаного комітету начальників штабів М. Міллі чотири рази розмовляв із головнокомандувачем ЗСУ Залужним. У Казахстані через підвищення цін на газ розпочалися масові протести. Уряд Республіки Казахстан пішов у відставку, президент К.-Ж. Токаєв ввів надзвичайний стан на всій території країни та запросив військову допомогу у ОДКБ. Офіційний представник Пентагону Д. Кербі заявив про  наявність у США інформації, що вказує на активну роботу Росії над створенням приводу для вторгнення в Україну. Президент Білорусії О. Лукашенко анонсував спільні російсько- білоруські навчання «Союзна рішучість-2022. Президент України В. Зеленський звернувся до  населення країни із повідомленнями про загрозу війни з Росією. За його словами, зараз іде напад «не на нашу землю, а на наші нерви, щоб ми мали постійне відчуття тривоги». Президент закликав зберігати спокій і сказав, що на нас чекають «травневі свята, шашлики та літо». Держдепартамент США дозволив частині співробітників посольства у Києві покинути Україну. Австралія, Великобританія, Німеччина, Канада та США евакуювали з Києва деяких дипломатів та членів їхніх сімей. Міністр оборони України О. Резніков заявив, що не бачить безпосередньої загрози повномасштабного вторгнення Росії  в Україну.
Лютий: Лондон, Варшава та Київ мають намір оголосити про створення політичного союзу, метою якого є «посилення регіональної безпеки». Голова об’єднаного комітету начальників штабів США генерал  М. Міллі заявив, що Київ протримається не більше трьох діб  у разі повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Радник президента США з національної безпеки Д. Салліван  закликав усіх американських громадян негайно залишити  країну протягом найближчих 24–48 годин. Ситуація на Донбасі різко загострилася. В. Путін підписав укази про визнання незалежності «ДНР»  та «ЛНР».
О 5:50 за московським часом (4:50 за київським) В. Путін  оголосив про початок «спеціальної військової операції» —  вторгнення Росії в Україну.

Замість епілогу

Вірші

З передмови автора книги

Наш народ захистив свою гідність на Майдані і проявив волю до захисту свого майбутнього, попри бандитські та відверто ворожі дії антинародної влади.
Події 2004 року підняли народ на боротьбу за свободу проти свавілля влади і свій вибір на президентських перегонах. Сила Майдану була потужною і згуртованою.
Аналізуючи вторгнення ворога на територію України 24 лютого 2022 року і нашу героїчну оборону, прийшов до висновку, що ми наступаємо на ті ж граблі, що їх поставили нам роки нашої незалежності у справі захисту України
Чому за прорахунки в питаннях оборони Держави ніхто не несе відповідальності, а маємо тисячі вбитих і поранених її захисників, тисячі вбитих, замордованих і покалічених цивільних і дітей, тисячі депортованих людей з прикордонних з РФ територій та тих, хто залишив свої домівки і сім’ї. Можливо трагедія нашого народу і розбита інфраструктура України були б меншими, якби урядовці країни в своїй більшості, на тому високому рівні, були б державниками. Збагнули загрози для України і своєчасно приймали обгрунтовані рішення стосовно обороноздатності Держави та її Збройних Сил; фінансування оборонної промисловості, створення територіальної оборони і надійного захисту від зрадництва. Можливо громадяни України, яких об’єднала ворожа навала, зроблять свої висновки з прорахунків минулих років у захисті Держави.

У розмові з читачем, хочу загострити його увагу на деяких проблемах оборони України.
Ще раз торкнусь питання служіння Державі у Збройних силах і не тільки. Саме люди складають основну цінність Держави, визначають вектор її розвитку та захисту. Мова йде про людський потенціал у широкому розумінні цього слова. Мати людей, ще не означає мати кероване суспільство, готове підтримати владу та її починання в епоху розгулу демократії.
При виконанні святого обов’язку оборони Держави, робота знайдеться кожному патріоту. Важливо підготувати саме суспільство до усвідомлення потреби людини бути корисним народу у сфері його захисту.
На жаль, нашим суспільством вміло маніпулюють недобросовісні люди, які зловживають довірою виборця у силу його байдужості і зневіри до влади. Остання ж, явно демонструючи свою відірваність від народу, спекулює силою і захищає рідних їй пройдисвітів. Де ж наш гонор, куди поділися гідність і честь у багатьох чиновників і не тільки? Як сталося так, що за роки своєї незалежності, Україна до 2014 року втратила свою обороноздатність, продала зброю власної армії і була беззахисною перед збройними викликами тогодення?

Я веду розмову про збройні сили, маючи на увазі всі збройні формування, створені за законами України, які б мали  входити до складу ЗС України. А читач знає, що на сьогодні Збройні сили України мають у своєму складі три види ЗСУ (Сухопутні війська, Військово-повітряні сили і Військово-морські сили), але у складі ЗСУ немає Української Армії. Вітчизняна воєнна наука не переймається проблемою наукового обґрунтування структури оборонного відомства. Тому, поняття ЗС України і Армія України, на побутовому рівні, вживаються, як кому заманеться. Верховному Головнокомандувачу ЗСУ, — не до науки.

Не зрозумілими залишаються дії влади відносно ЗС України, військово-промислового комплексу та комунікацій за останні роки.
Що заставило уряд забрати у ЗС України 50 млрд гривень?
Чому не розвивався вітчизняний ВПК? Чому не профінансовані науково-технічні розробки озброєння і техніки?
Чому не проводилась закупівля озброєння і боєприпасів?
Чому не велись фортифікаційні роботи по захисту міст України?
Чому Територіальна оборона України не була готовою до відбиття агресії?
Чому ранком ворог був уже у Херсоні?
Чому рашисти атакували так швидко передмістя Києва?
Таких ЧОМУ? — надто багато за ці півроку війни, але обурюють прорахунки команди Президента з його оточенням. У оточенні Верховного Головнокомандувача ЗС України не повинно бути людей з сумнівною репутацією.
Невже цим повинні перейматись посадовці інших держав, а свої чиновники не бачать! Тоді ЧОМУ?

На це питання у багатьох фахівців уже є відповідь. Думаю, що скоро буде і відповідь у наших партнерів. Ми не маємо права розслабитись від відчуття перших здобутків на полі бою. Росія була і є достатньо сильною. Без допомоги країн, які уже надали Україні таку значущу допомогу, чим закрили бездіяльність нашої влади і вселили надію людям на Перемогу — Україні не обійтись.

.Фрагмент книги «Віхи буремних подій 2013–2022 років. Хроніка війни України з Російською Федерацією» — події кінця 2013 року — ви можете завантажити за посиланням http://vrazvedka.com/0/lav/lopata1-2013_s.pdf