Видавничим Домом «Воєнна розвідка» за підтримки Фонду ветеранів військової розвідки випущено нову книгу генерал-полковника Анатолія Лопати «ВТОРГНЕННЯ 2022. Віхи війни РФ проти України».

ЛОПАТА А. В. ВТОРГНЕННЯ 2022. Віхи війни РФ проти України. Київ : ВД «Воєнна розвідка», 2023. 380 с.
.

Автор книги — генерал-полковник Лопата Анатолій Васильович, відомий воєначальник Збройних сил СРСР і України. Анатолій Лопата стояв біля витоків створення Збройних сил України. З червня 1992 р .— у Збройних силах України: заступник міністра оборони, начальник Головного, Генерального штабу – перший заступник міністра оборони.

Книга написана на основі аналізу багатьох даних з відкритих джерел інформації і охоплює період, починаючи з першого дня повномасштабного збройного вторгнення РФ на територію України 24 лютого 2022 року до 23 грудня 2022 року. Книга є продовженням досліджень, поданих автором читачеві у попередній книзі «Віхи буремних подій 2013-2022 років».

Метою написання книги є спроба систематизувати найважливіші події в Україні, як на фронті бойових дій, так і за її межами з першого дня вторгнення до кінця 2022 року та прагнення допомогти читачеві осмислити їх. Проаналізований, систематизований і скомпонований матеріал подається у хронологічному порядку. Автор не ставив за мету аналіз і оцінку бойових дій в ході операцій на фронтах. Це справа військових аналітиків після закінчення війни.

Книга допоможе зацікавленому читачеві отримати відповіді по багатьох питаннях внутрішньої і зовнішньої політики України стосовно захисту територіальної цілісності Держави та її оборонних спроможностей. Можливо позбавить декого вагань стосовно вибору партнерів у створенні надійного захисту України, висвітлить роль і значимість Збройних Сил України у нашому суспільстві, покаже неоціненну допомогу Україні з боку США, Великобританії та багатьох країн Євросоюзу та світу.

Книга буде корисною широкому колу людей, що вивчають історію України, викладачам та студентам.

У книзі наводиться інформація про хід бойових дій від Генерального штабу ЗСУ, від інших джерел, зокрема Інституту вивчення війни (ISW), британської розвідки.

Особливої уваги заслуговує перелік Указів Президента України про присвоєння звання «Герой України» з поїменним перерахуванням захисників України, удостоєних цього високого звання, про повних кавалерів орденов Богдана Хмельницького, та «За мужність», які отримали ці звання за часи повномасштабної війни РФ проти України, про відзначення почесною відзнакою «За мужність і відвагу» військових частин ЗСУ.

Стислий зміст видання

Лютий. Вторгнення російських військ. Перші бої у Києві. Перший Герой України — матрос В. Скакун. Російські ядерні сили переведені на особливий режим бойового чергування. У Гостомелі спалений АН-225 «Мрія».

Березень. Бої у Бучі та Гостомелі. Перші 300 млн євро від ЄС на допомогу Україні. Авіаудар РФ по Яворіському полігону. Позачерговий саміт НАТО у Брюселі. Містам Бучі, Ірпеню, Миколаєву, Охтирці присвєно статус «Місто-герой». Перемога ЗСУ у битві за Київ.

Квітень. Російські війська повністю відійшли з Київської, Чернігівської та Сумської областей.Марка під кодовою назвою ««Русскій воєнний корабль, іді на*й!» увійшла в обіг. Крейсер «Москва» уражений ракетами «Нептун».Початок і скасування штурму «Азовсталі».

Травень. Контрнаступ ЗС України íна Ізюмському та Харківському напрямках. Початок евакуації з «Азовсталі». Президент США підписав закон про ленд-ліз. У Давосі стартував Всесвітній економічний форум.

Червень. 100 днів повномасштабної війни в Україні. Українські військові розпочали навчання на HIMARS. Суд самопроголошеної «ДНР» засудив полонених до страти. Лідери ключових держав ЄС ухвалили рішення надати Україні статус кандидата.

Липень. ЗС України висадилися на острів Зміїний. Пошкоджено Антоніський міст. Керівник ГУР МО України К. Буданов очолив комітет з питань розвідки при президент і України. Україна вперше визначає День Української Державності. Атака дронів на штаб Чорноморського флоту..

Серпень. Повномасштабна війна входить у нову фазу. Вибухи на військовому аеродром у Криму. Шість основних географічних угруповань російських військ та інших підконтрольних Росії сил. Чому Зеленський не попередив українців про напад Росії? Космічний супутник для української армії. Місія МАГАТЕ прибула до Києва. Попередні уроки вторгнення.

Вересень. Контрнаступ Сил оборони України на півдні та сході. Українські війська завдали оперативної поразки Росії. «Референдуми щодо приєднання до РФ». Російська армія оточена під Лиманом. Зеленський підписав заявку про прискорений вступ України до НАТО.

Жовтень. Прорахунки спецслужб. Білорусь і Росія створюють спільне «регіональне угруповання військ». Суровікін розповів про можливе «прийняття непростих рішень». ЗС України розпочали наступ у Херсонській області. Міноборони Росії про українську «брудну бомбу». Аварія газопровод «Північний потік». Севастопольська бухта атакована безпілотниками.

Листопад. Консультанти В. Залужного. Реконструкція подій перших днів війни — чому так швидко здали південь.Системи NASAMS і ракети Aspide прибули в Україну. До Херсона заходять частини ЗСУ. У польському селі Пшеводів стався вибух ракети. Росія почала активно застосовувати новітні ударні безпілотники «Ланцет». Європарламент ухвалив резолюцію про визнання Росії «спонсором тероризму».

Грудень. Вибухі на воєнних аеродромах у Росії. США модифікували ракетні установки HIMARS перед передачею Україні. Президент України В. Зеленський став «Людиною року». Меркель заявила, що мінські угоди 2014 року були спробою виграти час. Пентагон дав Україні зелене світло на удари безпілотниками по території Росії. Інтерв’ю Зеленського і Залужного. Закон про посилення кримінальної відповідальності. Україна — країна року. Візит Зеленського до США. Сім основних висновків про війну.

Додаток 1. Географія війни. Шість основних географічних угруповань російських військ та інших підконтрольних Росії сил — ПВК та бойовиків маріонеткових «республік».

Додаток 2. Попередні уроки бойових дій із вторгнення Росії в Україну: лютий — липень 2022 р. Повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року надало можливість оцінити спроможності ЗС РФ та їх здатність до ведення сучасної війни.

Додаток 3. В. Залужний, М. Забродський: «Перспективи забезпечення воєнної кампанії 2023 року: український погляд». Скільки триватиме війна? Як може надалі бачити свою мету агресор? Чому Крим ключовий фактор, але не єдиний? Контрудари ЗСУ: що для цього потрібно? Диспропорція у спроможностях України та РФ: як її нівелювати?

Додаток 4. Спільне звернення Президента України В. Зеленського, Голови Верховної Ради України Р. Стефанчука, Прем’єр-міністра України Д. Шмигаля до Організації Північноатлантичного договору.

Додаток 5. Чому так швидко здали південь? Видання «НВ» реконструювало події перших днів війни, що призвели до втрати величезної території від Миколаєва до Маріуполя.

Додаток 6. Сім основних висновків про війну. Плани Кремля, що леденять душу, яким не судилося збутися — що ми дізналися з аналітичного дослідження Королівського об’єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI).

Додаток 7. Головнокомандувач ЗСУ В. Залужний підбив підсумки 2022 року. Герої України, повні кавалери ордену Богдана Хмельницького і ордену «За мужність». Масовані ракетні удари по Україні. Кількість повітряних тривог за 2022 рік. 20 визначальних битв України у війні з Росією. Що світові лідери сказали про Україну в новорічних зверненнях. Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 31.12


З передмови автора книги

Пропонуючи дану роботу читачеві, прошу подивитись на поданий матеріал з точки зору власного відношення до трагедії, яка спіткала народ України на початку ХХІ століття. Небагато людей серед українців могли подумати про таку біду, яка звалилася на них 24 лютого 2022 року...

Більшість нашого люду перебувала у свідомості, що війни між народами Росії і України уже бути не може. Така точка зору довгі роки активно підтримувалась керівництвом нашої Держави після розвалу Радянського Союзу. Отримавши незалежність, як дар Божий, Україна продовжувала свій дрейф у руслі політики РФ. Такий стан «братніх відносин» сприймався нашим народом, з урахуванням радянської історії України, цілком прийнятним...

2022 рік увійшов у життя нашого народу, як найтяжчий і найкривавіший рік з часів Другої світової війни. Хочу нагадати читачеві, що Україна пережила навалу фашизму з величезними втратами. Українці відважно боронили свою землю на фронтах, а воїни УПА полягли захищаючи свій народ, як від фашистів, так і від комуністів. Ворог пройшовся по нашій землі знищуючи села і міста разом з дітьми та жінками, а гулагівські табори довершили те горе...

Наш народ пережив і тяжкі повоєнні роки, страждання людей скалічених війною, сирітство обездолених дітей та потуги у відбудові народного господарства. Все це не зламало його. Україна піднялася і раділа мирному часу та потеплінням відносин між Радянським Союзом і США після Карибської кризи, коли ненависними ворогами Росії стали держави, що допомогли Радянському Союзу здолати гітлерівську навалу.

Где был Союз, была война,
в боях людей мы не ценили.
Великою могла бы быть страна,
все, что создали — развалили.

Россия поддержала старый курс,
курс конфронтации народов.
Вложив в него значительный ресурс,
в ущерб себе и нищему народу.

Вот вам и братская Россия!
Разрушив бывшую страну,
своим соседям угрожает силой,
а Украине приготовила войну.

Імперські зазіхання повернули свідомість керманича Росії до силового приєднання України і інших колишніх республік Союзу до РФ.

Вот и бежит то прошлое за нами,
пытаясь нас вернуть в Союз.
Мы прошлым сразу станем сами,
если не сбросим тяжкий груз.

Український народ, обираючи владу, засвідчив байдужість до свого майбутнього, що призвело до реваншу проросійських сил після першого Майдану...

В Україні були створені найсприятливіші умови для формування 5-ї колони, а по суті — зрадництва. Підкуп чиновників та просування до владних структур проросійських та російських громадян стало звичайним явищем. Верховна Рада та Уряд України стали відверто не українськими. Таке явище набуло критичної маси, коли РФ анексувала Крим та окупувала частину Донбасу...

Читач спитає, а де ж були президенти, народні депутати, чиновники уряду та силові структури? Вони боролись за «корито» з народним майном. Вони самі і відкрили двері до пограбування Держави. Це вони і продали зброю, що залишилася в Україні після розвалу Союзу. Це ж вони і довели Збройні Сили України до стану, коли вони не мали змоги виконувати свій конституційний обов’язок по захисту Держави. Їх чисельність у 2014 році впала до 70 тисяч військових та 15 тисяч цивільних...

Це наші «рідні» чиновники занедбали сучасні воєнно-наукові розробки, загубили оборонну промисловість і занедбали Збройні Сили України...

Сьогодні Україна живе діями її захисників на полі бою. Новий 2023 рік повинен стати роком Перемоги України у цій кривавій війні, роком визволення від лютого «рашизму».

Майбутнє України в Євросоюзі, а її безпека в гарантіях НАТО. Війна продовжується, Україна на довгому шляху до Перемоги.

Фрагмент книги «ВТОРГНЕННЯ 2022. Віхи війни РФ проти України» — події лютого 2022 року — ви можете завантажити за посиланням http://vrazvedka.com/0/lav/lopata2-22_s.pdf