Друковані видання Фонду

«Мудрий пануватиме над зірками» —
таке гасло українських воєнних розвідників    
 

 

Про Видавничий Дім «Воєнна розвідка»

 


Видавничий Дім «Військова розвідка» створений під егідою Фонду ветеранів військової розвідки з головною метою — видання літератури, присвяченої тематиці Другої світової війни, локальних воєн і конфліктів та військової розвідки. Насамперед це спогади розвідників – учасників Великої Вітчизняної, інших ветеранів, різноманітна енциклопедична та довідкова література з цих тем.

У своїй роботі Видавничий Дім нерозривно пов'язаний із Фондом ветеранів військової розвідки України.

Книги, що публікує Видавничий Дім, адресовані до вас, дорогі читачі. Сподіваємося, що наша праця буде вам цікава і гідно оцінена. Читаючи наші видання, ви насамперед підтримуєте наших ветеранів, віддаєте шану їх мужності та героїзму, життєвому досвіду та мудрості.

 

Ми починаємо публікацію книги Анатолія Лопати
«Віхи буремних подій 2013–2022 років. Хроніка війни України з Російською Федерацією».

Пропонуємо вашій увазі книгу Анатолія Лопати «Віхи буремних подій 2013–2022 років. Хроніка війни України з Російською Федерацією».

У книзі висвітлено події, які відбувалися в Україні та світі, у період з осені 2013 року по 24 лютого 2024 року.

Метою написання книги є прагнення допомогти читачеві осмислити історичні події, що призвели до анексії Киму Російською Федерацією, початку збройної агресії РФ на Донбасі та повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році.

Книга вийшла друком у 2022 році, у 2023 році до друку підготовлено другу – кольорову – версію книги, виправлену та доповнену.  Оскільки видати її зараз не представляється можливим (насамперед — з фінансових міркувань), автор вирішив представити читачам інтернет-версію книги.

Ми будемо послідовно розміщувати матеріали книги на нашому сайті окремими блоками по декільком місяців, у форматі Adobe Acrobat.

Матеріал відкритий для перегляду і копіювання. Не забудьте при використанні матеріалу вказати посилання на сайт Фонду ветеранів воєнної розвідки.

 


Військові розвідники. 1918–1945 рр.

Автор Ю. Ярухін. Серія «Імена та долі». 2010 р.

Видання є біографічним довідником про військових розвідників. До нього включено біографії військових та військово-морських розвідників, нерозривно пов'язаних з Україною — місцем народження, службою, місцем проживання після звільнення у запас. Умовою включення до збірки була служба у військовій розвідці у 1918–1945 рр., участь у Великій Вітчизняній війні для тих, хто прийшов до розвідки у повоєнні роки та зв'язок з Україною.

У збірнику в максимально можливому обсязі наведено біографічні відомості про 525 військових розвідників, у тому числі про 152 Героїв Радянського Союзу, України та Російської Федерації, 147 повних кавалерів ордена Слави, багатьох невідомих широкому колу читачів розвідників.

Переважна більшість біографій має портрети.

Начальник ГУР МО України генерал-лейтенант В. І. Гвоздь: «Справжнє видання — перший досвід вітчизняної історіографії про військових розвідників України, багато з яких, не будучи етнічними українцями, були пов'язані з Україною тісними узами — місцем народження, служби, ратними подвигами, придбанням бойових друзів та багатьом іншим.

Автори не ставили завдання відтворення минулого дня за днем. Такий підхід просто нереальний. У процесі підготовки книги багато матеріалів збиралося по крихтах, часто розрізнених фрагментів і документів. У результаті цієї важливої та такої потрібної роботи стволрена та пропонується до уваги читачів унікальна біографічна збірка про військових розвідників України за період 1918–1945 років. Унікальність цієї книги визначається низкою факторів.

По-перше, це перше масштабне видання, в якому зібрано біографії понад 500 розвідників.

По-друге, в ході підготовки книги проведена колосальна, копітка, складна і тривала робота зі збирання матеріалів, що продемонстровано обсягом книги. І, звичайно, своєю унікальністю книга завдячує колективу видавців — професійним розвідникам-ветеранам, які мають багаторічний досвід служби у Збройних силах СРСР, які стояли біля витоків створення військової розвідки незалежної України і зараз очолюють Фонд ветеранів військової розвідки.»

 

ЄВГЕН БЕРЕЗНЯК РОЗПОВІДАЄ. Спогади майора Вихора.

Автор М. Марченко. Серія «Від першої особи». 2010 р.

У цій книзі відомий розвідник Євген Березняк (майор Вихор) уперше розповідає подробиці про своє життя. Про суворе виховання батька та свої хлоп'ячі витівки, як вперше спробував учительський хліб і над чим працював 80 років як педагог, про роботу в Дніпропетровському підпіллі та розвідувальну групу «Голос» під час Великої Вітчизняної війни. Значна частина спогадів присвячена цікавим та видатним особистостям, з якими Євгенія Степановича звела доля, а також анекдотичним та курйозним випадкам із його життя.

Начальник ГУР МО України генерал-лейтенант В. І. Гвоздь: «...Мене глибоко вразили особисті та професійні якості цієї легендарної та неординарної людини, яка, не будучи кадровим розвідником, надовго вписав своє ім'я в історію військової розвідки.

Євген Степанович Березняк – людина, якою пишається весь особовий склад Головного управління розвідки Міністерства оборони України. Всенародно улюблений та шановний легендарний ветеран-розвідник, який пройшов через горнило Великої Вітчизняної війни, незважаючи на вік, передає свій безцінний життєвий та службовий досвід молодшому поколінню, пропагує кращі традиції розвідки, бере активну участь у військово-патріотичному вихованні української молоді».

Афганістан. Записки начальника розвідки 201 мсд.

Автор М. Кузьмін. Серія «Від першої особи». 2010 р.

Книга «Афганістан. Записки начальника розвідки 201 мсд» містить спогади про війну в Афганістані у 1983–1984 роках начальника розвідки 201-ї Гатчинської двічі Червонопрапорної мотострілецької дивізії 40-ї армії полковника у відставці Миколи Михайловича КУЗЬМІНА.

У книзі на основі реальних подій бойових дій дивізії, власного бойового досвіду розглядаються особливості застосування розвідувальних підрозділів дивізії, наводяться конкретні приклади дії розвідувальних органів та окремих розвідників в умовах боротьби з незаконними збройними формуваннями моджахедів у північно-західних провінціях Афганістану в 1983–1984 рр.

Афганістан. Звіт з відрядження офіцера агентурної розвідки.

Автор О. Дорожкін. Серія «Від першої особи». 2011 р.

Книга «Афганістан. Звіт з відрядження офіцера агентурної розвідки» містить спогади офіцера оперативної розвідки 797-го Червонопрапорного кабульського розвідувального центру 40-ї армії полковника ДОРОЖКІНА Олега Миколайовича (псевдонім — «Борода») про виконання розвідувальних завдань в Афганістані у період 1986–1989 років.

У книзі, виходячи з власного бойового досвіду, частково розкриваються форми і методи роботи оперативних розвідників у мусульманській країні.

Наведено конкретні приклади їх бойової роботи з отримання розвідувальної інформації про малі групи та великі бандитські формування моджахедів під час підготовки та здійснення виведення Обмеженого контингенту радянських військ З Республіки Афганістан.

 


Євген Березняк розповідає: спогади майора Вихора. Видання друге.

Автор М. Марченко. Серія «Від першої особи». 2012 р.

З передмови до другого видання:

Є. Березняк: «З часу виходу у світ першого видання цієї книги минуло два роки... Через деякий час мені здається, що якісь розділи книги вдалися більше, якісь менше. Але найголовніше, коли я в пам'яті перебираю події свого життя, то розумію, що багато ще залишилося недомовленим. Адже спогади не можна зупинити, вони приходять самі собою, іноді позбавляючи сну та спокою.

Так виникла ідея другого видання книги, куди й були внесені доповнення, про які я багато думав і без яких не мислю цієї книги. Так, глава «Війна» доповнена розповіддю про співпрацю з батальйоном Армії Крайової, яким керував Герард Возниця, а глава «Особи» — розповідями про відомого космонавта Петра Климука та нашої спільної поїздки до дивовижного міста Загорська, а також про українського письменника Петра Козланюка, дуже дорогої для мені людини.
З'явився і новий розділ «Мої інтерв'ю». Я впевнений, що на багато питань, які виникнуть у читачів, вони зможуть знайти відповідь саме в цьому розділі книги.
Нові розділи другого видання та книга загалом доповнені цікавими фотознімками, які нам із дружиною вдалося відшукати у сімейному архіві, а також унікальними фотоматеріалами з архіву Фонду ветеранів військової розвідки та ілюстраціями, зробленими його фахівцями».

Служба тривалістю життя. Спогади начальника розвідки.

Автор В. Кузовенко. Серія «Від першої особи». 2012 р.

Автор книги учасник Великої Вітчизняної війни Володимир Федорович Кузовенко прослужив у військовій розвідці 35 років, пройшовши шлях від командира розвідувального взводу до начальника розвідувального управління військового округу, від молодшого лейтенанта до генерал-майора.

У своїх спогадах він правдиво, без прикрас розповідає про своє дитинство, юність, війну, повоєнну службу у військовій розвідці. Докладно описано повсякденну роботу начальника розвідки дивізії, армії, округу. Військова доля зводила його з багатьма воєначальниками Радянської Армії, керівниками військової розвідки, багато підлеглих і товаришів по службі згодом стали відомими командирами і начальниками.

Дуже цікаві описи та оцінки автором як окремих людей і подій, так і того часу в цілому. Погляд безпосереднього учасника багатьох історичних подій ХХ століття буде цікавий широкому колу читачів.

В жахливому пеклі Сталінграду.

Автор О. Козирєва. Серія «Від першої особи». 2012 р.

Автор — член Волгоградської обласної асоціації «Діти військового Сталінграду», член Національної спілки журналістів України, кавалер ордену «За людяність та милосердя» Міжнародного фонду Святої Марії, кандидат медичних наук, почесний член Фонду ветеранів військової розвідки Ольга Іванівна КОЗИРЄВА з болем пережитих у неповнолітньому віці в 1942 жахах війни, про масовий прояв високого патріотизму жителів міста, про мужність і героїзм воїнів — захисників.

З болем у серці автор розповідає про жахи масованого бомбардування міста фашистською авіацією, пережитого в 1942 році, наводить найважчі спогади інших дітей.

Описується масовий прояв високого патріотизму жителів міста з перших днів початку Великої Вітчизняної війни.

Розповідається про мужність і героїзм наших доблесних воїнів — захисників Сталінграда.

Автор підкреслює, що трагедія громадянського населення і досі залишається «білою плямою» в історії Великої Вітчизняної війни.

Афганістан. Записки начальника розвідки 201 мсд. Видання друге, виправлене та доповнене.

Автор М. Кузьмін. Серія «Від першої особи». 2013 р.

Перше видання книги М. М. Кузьміна було видане накладом 500 примірників і розійшлося майже одразу — протягом 1,5 місяців.

Незважаючи на те, що нова книга позиціонується як видання друге — насправді вона є багато в чому цілком оригінальним твором, в ній описані нові події, наведено нові факти, додано багато коментарів автора, а матеріали, що були показані у першому виданні, розглянуті з нової точки зору.

Думка автора про багато подій, описаних у книзі, може не збігатися з офіційними версіями. Але автор має на це повне право! І тим цінніша та цікавіша ця книга!

Велика Вітчизняна. Начальники розвідки фронтів, армій, флотів, флотилій.

Автор Ю. Ярухін. Серія «Імена та долі». 2013 р.

Ми довго працювали над цією книгою, підняли масу матеріалу, обробили сотні архівних документів, провели дослідження в пошуках точних даних, і, нарешті, вона побачила світ.
Основний інтерес для читача полягає в біографічних статтях, присвячених начальникам розвідки, але на наш погляд, не менш (а іноді і більше) цікаві й такі розділи, як:

— схеми оргштатних структур комплектів розвідки різних рівнів;

— короткий аналіз біографічних даних начальників розвідки фронтів та армій;

— документи Народного комісаріату оборони, особливо маловідомі накази фронтів та армій, що стосуються практики ведення розвідки, покращення розвідувальної роботи штабів та військ;

— статті з питань військової розвідки, зокрема: генерал-майор Виноградов «Деякі питання військової розвідки» (1942 р.), полковник Сурін «Військова розвідка» (1944 р.), полковник Камінський «Виховання розвідника» (1943 р.) та багато інших матеріалів.


Записки начальника Генерального штабу Збройних Сил України»!

Автор А. Лопата. Серія «Військові мемуари». 2014 р.

Зі звернення автора «До читача»: «Я відношу себе до людей, які більше читають та менше пишуть. Мабуть, на мені лежить відбиток багаторічної командирської діяльності, яка сформувала мене як офіцера, який працює безпосередньо з людьми на основі особистого спілкування.
Чому я став офіцером і яким він має бути? Звідки любов та злість до служби? Що таке справедливість та які її наслідки? Як вистояти перед очевидною несправедливістю, не розлютитися на оточуючих і зберегти в собі людину? Чому офіцер потребує захисту у нашому суспільстві? Ці питання я ставлю собі. На багато з них знайшов відповіді, а деякі вимагають певних зусиль у пошуку їх вирішення. Можливо, ці відповіді вже є, і мої міркування викликають у вас посмішку.

На мою частку випав період відновлення держави після Великої Вітчизняної війни, розквіт Радянського Союзу та його Збройних сил, період горбачовської перебудови та розвал СРСР, падіння спрямовуючої та рушійної сили радянського суспільства — Комуністичної партії, народження Збройних Сил незалежної України. Саме про цей період і йтиметься. Кажуть, що минуле кануло в Лєту, але ми ще довго будоражитимемо нашу пам'ять подіями тих років і вчинками людей, які крутили колесо історії або потрапили під його блискучий обруч, залишивши на ньому лише дрібні подряпини...

Історія - події та люди.
І лише через десятки років,
Інші скажуть, де ми блудимо,
І хто ми є, а нас уже нема».

Час і свідомість. Записки начальника Генерального штабу Збройних Сил України». Видання друге, виправлене та доповнене.

Автор А. Лопата. Серія «Військові мемуари». 2015 р.

З передмови: «Я відношу себе до людей, які більше читають і менше пишуть. Мабуть, на мені лежить відбиток багаторічної командирської діяльності, яка сформувала мене як офіцера, що працює безпосередньо з людьми на основі особистого спілкування.

В силу необхідності я користувався записником і подальший аналіз подій здійснювався за короткими записами у робочих блокнотах. Саме вони й склали основу книги. Перечитуючи їх, знову пережив зустріч з минулим і хочу поділитися з вами своїми переживаннями, стоячи на руїнах «нерушимого Союза республик свободных» і споглядаючи скалічені останки його військової машини, яка колись являла собою одну з найпотужніших армій світу.

На мою долю випав період відновлення держави після Великої Вітчизняної війни, розквіт Радянського Союзу та його Збройних сил, період горбачовської «перестройки» і розвал СРСР, падіння спрямовуючої й рушійної сили радянського суспільства — Комуністичної партії, народження Збройних сил незалежної України. Саме про той період і піде мова. Кажуть, що минуле кануло в Лєту, але ми ще довго будемо розбурхувати нашу пам’ять подіями тих років і вчинками людей, які крутили колесо історії або потрапили під його блискучий обруч, залишивши на ньому лише дрібні подряпини або кривавий світ буремних подій 2013–2015 років».

Час і свідомість. Віршовані замальовки.

Автор А. Лопата. Книга віршів. 2016 р.

Частина опублікованого матеріалу було розміщено раніше у двох книгах, зокрема «Записки начальника генерального штабу ЗС України», виданої у 2014 році, та «Час і свідомість. Записки начальника Генерального штабу ЗС України», виданої у 2015 році.

У цій книзі багато нових віршів про життя, про службу, про долю, про сім'ю, про друзів та про події в Україні останніх років. Вірші написані як українською, так і російською мовами.

Книжка ілюстрована роботами народного художника України Василя Лопати.

З анотації до книжки: «Збірник віршованих замальовок на різні теми. Вдалих і не дуже. Депресивних і пафосних, веселих і тихих. Пам'ять і служба, життя і друзі, родина і політика...

Ця книга може служити одним з рідкісних прикладів поетичної збірки, створеної людиною, яка вміє не тільки писати і говорити, але також чути і співпереживати.

Ці рядки, написані для душі і йдуть від серця, будуть зрозумілі і близькі не тільки тим, хто пройшов важкий шлях військової служби від рядового до генерал-полковника, а й усім, хто любить свою Батьківщину, свій народ, їх пам'ять і долі».

 

Карта життя. Роздуми про військову службу.

Автор А. Коркішко. Серія «Військові мемуари». 2015 р.

Автор книги генерал-полковник Анатолій Сергійович Коркішко віддав службі у Збройних силах СРСР та України майже 42 роки, пройшовши шлях від курсанта танкового училища до начальника Головного оперативного управління — заступника начальника Генерального штабу ЗС України.

В основі книги лежить досвід, отриманий автором під час проходження військової служби на різних посадах у штабах оперативного та оперативно-стратегічного рівня.

Книга ілюстрована фото з особистого архіву автора та відкритих джерел.

 

Чемерпіль, Березівка, Ташлик. Сторіччя війн 2905–2016.

Автор В. Рубіжевич. 2016 р.

Це унікальне видання, плід багаторічної праці, складене на основі спогадів односільчан — героїв оповіді в результаті кропіткої роботи по збору інформації з документів, архівів і бібліотек, відкритих джерел, засобів масової інформації а також інтернет видань.

Значна кількість фактів нелегкого життєвого шляху учасників і жертв війн (від російсько-японської війни 1905 р. до Антитерористичної операції на Сході України в 2014–2016 рр.) оприлюднено вперше.

Життєписи наших ветеранів проллють світло на раніше невідомі сторінки історії жителів трьох сіл Гайворонського району Кіровоградської області: Чемерпіль, Березівка і Ташлик. Про багатьох людей вдалося з’ясувати лише мінімум відомостей.

Великий обсяг робіт з підготовки та опрацювання зібраних матеріалів, надання консультацій з військових питань було здійснено Героєм Радянського Союзу полковником Гринчаком В. І.

 

Відлуння. Віршовані замальовки.

Автор А. Лопата. Книга віршів. 2019 р.

Збірник віршованих замальовок різних років. Вони відрізняються зміною поглядів автора з часом їх написання у зв’язку з політичними катаклізмами, пов’язаними з розвалом Радянського Союзу, будівництвом незалежної України та її Збройних Сил.

Найбільш вразливим часом для автора стала агресія «братньої» держави у Криму та на Сході України.

У замальовках немає ремесла. Це прояв стану душі у ці буремні часи.

Книга може служити одним з рідкісних прикладів поетичної збірки, створеної людиною, яка пройшла тернистий шлях від солдата до генерал-полковника. Автор сподівається, що довів свої душевні переживання до читача.

Ці рядки написані для чуйних і духовних людей, бо йдуть від самого серця автора.

 

Віхи буремних подій 2013–2022 років. Хроніка війни України з Російською Федерацією.

Автор А. Лопата. 2022 р.

Документальне дослідження буремних подій 2013–2022 років в Україні на основі значного масиву різноманітних джерел.
Хроніка охоплює події майже 10 років, безпосереднім учасником яких був автор, з осені 2013 року аж до оголошення президентом РФ Володимиром Путіним початку «спеціальної військової операції», що сталося 24 лютого 2022 року.

Метою написання книги є прагнення допомогти читачеві осмислити історичні події, що призвели до анексії Криму Російською Федерацією, початку збройної агресії РФ на Донбасі та повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році.

Упорядники переглянули і хронологічно подали читачеві тисячі публікацій щоденних новин і повідомлень з офіційних джерел.

Наша пам’ять — це наша зброя, яка дає нам шанс не допускати у майбутньому ті ж самі помилки у захисті Держави протягом десятків, а то й сотень років політичною елітою та владою України.

Ця книга — нагадування світовому суспільству про нерішучість держав блоку НАТО у прийнятті рішень щодо захисту миру, протидії агресорам та спонсорам тероризму.

Україна виборює свою свободу і незалежність у війні з Росією. Вона на передньому краї захисту Європи від можливої навали сучасної «орди». Україна тримає удар, як перший ешелон блоку НАТО. Успіх цієї боротьби лежить на плечах Збройних Сил України при потужній підтримці США, Великобританії та багатьох країн Європи і світу.